Leczenie bólu przewlekłego

FILOZOFIA

Ból towarzyszy niemal każdej chorobie. Ból przewlekły niszczy życie i nie daje o sobie zapomnieć. Może być przyczyną depresji.

 

Opisy zabiegów

Ból jest jednym z pierwszych sygnałów, że z organizmem dzieje się coś złego.

 

Ból ostry – zazwyczaj trwa krótko i ustępuje po usunięciu jego przyczyny.

Ból przewlekły – trwa zazwyczaj powyżej 3 miesięcy. Występuje u pacjentów cierpiących na choroby zwyrodnieniowe i nowotwory. Może trwać kilku godzin dziennie, kilka godzin w tygodniu lub może być to ból ciągły, dający duży dyskomfort. Przykładem jest ból neurologiczny, występujący przy uszkodzeniu dystalnych zakończeń nerwowych w cukrzycy, po przebytym półpaścu itd.

Dowiedz się więcej

U osób cierpiących z powodu przedłużającego się bólu dochodzi do bezsenności, wzmożonej drażliwości i apatii. Osoba skupia się na swoim bólu i traci zainteresowanie otoczeniem. Pojawia się obniżenie nastroju i depresja.

Ból można zmierzyć wykorzystując skalę NRS – gdzie „0” oznacza brak bólu a „10” – to ból nie do zniesienia – najsilniejszy z życiu. Do leczenia bólu stosuje się najczęściej metody farmakologiczne według tzw. drabiny analgetycznej WHO.

 

Ból łagodny leczony jest niesterydowymi lekami przeciwbólowymi.

Ból o średnich natężeniach NRC 5-6 – pacjent otrzymuje się słabe opioidy – kodeinę i tramadol.

Na ból silny NRS 7-10, podawane się silne opioidy, morfina, fentanyl, buprenorfina oraz oksykodon. Wykorzystuje się synergistyczne działanie różnych leków.

Leczenie bólu wspomagane jest trapią innowacyjną.

 

Podstawową terapią są blokady przy użyciu środków znieczulenia miejscowego. Mają one charakter diagnostyczny, leczniczy i prognostyczny.

Jedną z metod stosowanych w naszej klinice jest kriolezja – polegająca na oddziaływaniu na zakończenia nerwowe niskimi temperaturami, przerywając przepływ bodźców bólowych.

Inną metodą metodą jest termolezja – działanie wysokimi temperaturami na zakończenia nerwowe. W chwili obecnej jest to najbardziej zaawansowane lecznicze przerywające ból stały.

Następnie terapię leczenia bólu prowadzi się przy pomocy fizykoterapii.

Dużą pomoc w terapii bólu przynosi leczenie operacyjne – usunięcia przyczyny dolegliwości procesu  w skali NRC.

Ulgę może przynieść antybiotykoterapia i chemioterapia.

 

Metody niekonwencjonalne – akupunktura

W naszej klinice możliwe jest korzystanie z wielu metod walki z bólem. Oprócz metod termolezji lub kriolezji, które stosuje dr Cezary Jachimczak, stosowane są metody niekonwencjonalne. Służą one osiągnięciu długotrwałego stanu bezbolesności – analgezji.
Zabiegi te przeprowadzane są pod kontrolą USG celem zwiększenia precyzji oddziaływania na ból. Długotrwały efekt przeciwbólowy wynosi nawet  do kilku lat.

 

ZABIEGI POWIĄZANE

∞ Badania genetyczne

∞ Dieta zgodna z DNA

∞ Suplementacja – właściwe formy chemiczne suplementów

Umów się na konsultację!

Rezerwacja terminu