Staw skokowy

FILOZOFIA

Ciężka praca podczas każdego wykonywanego kroku. Odwracanie, nawracanie, ruchy góra – dół stopy. Za wszystko to odpowiada staw skokowy.

Opisy zabiegów

Żaden inny staw nie może się równać ze stawem skokowym. Jego codzienna praca, obciążenia na jakie jest narażony oraz budowa powodują, że nie należy lekceważyć urazów, które mu się przytrafiają. Bierze udział w każdym podskoku i zgięciu stopy, dlatego jego eksploatacja powinna być pod specjalnym nadzorem.

Staw skokowy kryje w sobie dwie złożone struktury; staw skokowy górny (skokowo-goleniowy, potocznie zwany kostką) oraz staw skokowy dolny (skokowo-piętowo-łódkowy).

Dowiedz się więcej

W przypadku powstania kontuzji metody leczenia mogą mieć różnorodny charakter.

Leczenie farmakologiczne: maści, okłady chłodzące, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Zalecane jest też ograniczenie ruchu.

Leczenie rehabilitacyjne: stosowanie opasek, ortez, czy specjalnych stabilizatorów, które mają za zadanie ustabilizować kostkę. Zdarza się, że konieczne jest o usztywnieniu nogi w gipsie.

 

Leczenie operacyjne:

∞ artroskopia stawu skokowego,

∞ rekonstrukcja więzadeł kompleksu bocznego i przyśrodkowego stawu skokowego,

∞ rekonstrukcje wczesne i późne ścięgna Achillesa,

∞ w deformacjach pourazowych,

∞ w deformacjach pozapalnych,

∞ usuwanie łagodnych – usuwanie łagodnych zmian nowotworowych (guzy włókniste, guzkowate zapalenie pochewki, kostniako-chrzęstniaki, tłuszczaki),

∞ poprawa bilansu mięśniowego w stopie opadającej.

 

Należy pamiętać, że niektórych urazów stawu skokowego można uniknąć dbając o wagę ciała, rozgrzewkę przed aktywnością fizyczną i dobór właściwego obuwia.

 

ZABIEGI POWIĄZANE

∞ Skracanie palców stopy

∞ Leczenie halluxów

∞ Cieśń nadgarstka

 

Umów się na konsultację!

Rezerwacja terminu