Rekonstrukcje palców – wrodzone, nabyte

FILOZOFIA

Palce stopy to początek i koniec biegu meridian, którymi według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej płynie życiodajna energia.

 

Opisy zabiegów

Doświadczony zespół specjalistów z AGklinik zajmie się każdym palcem stopy wymagającym pomocy. Większość schorzeń z którymi borykają się pacjenci musi zostać usunięta operacyjnie.

Przemyślana diagnostyka, szczegółowy plan leczenia, zaplanowana rehabilitacja i fizjoterapia to elementy składające się na sukces w leczeniu.

Dowiedz się więcej

Palec koślawy hallux

Odchylenie boczne palucha w stronę pozostałych palców początkowo nie boli. Jednak nie leczone może doprowadzić do zwyrodnienia i powstania stanu zapalnego. Pojawia się obrzęk i zaczerwienienie. Stopa i pozostałe palce mogą ulec deformacji. Może dojść do zmian w stawach kolanowych i w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa. Schorzenie wymaga leczenia operacyjnego.

 

Paluch szpotawy

Deformacja, która polega na ustawieniu palucha stopy do wewnątrz. Występuje rzadko, zdarza się, że jako powikłanie nieprawidłowego leczenia palucha koślawego. Powoduje czasami zachodzenie palców na siebie.

 

Paluch sztywny

Powstaje w wyniku zużycia powierzchni stawowych w stawie śródstopno-palcowym. Często towarzyszy tej przypadłości choroba zwyrodnieniowa stawu. W następstwie tych zmian następuje sztywnienie i ograniczenie ruchomości palucha. Dodatkowo w górnej części stawu powstaje bolesne, guzowate zniekształcenie.

Proces leczenia zależy od stopnia zaawansowania choroby.

 

Palce młoteczkowate

Palec na stałe zgięty w stawie międzypaliczkowym blizszym, natomiast staw międzypaliczkowy dalszy jest wolny od zmian. Najczęściej zniekształcenie dotyczy drugiego palca lub kilku palców i często towarzyszy paluchom koślawym. Nieleczony prowadzi do deformacji stopy i trudności w chodzeniu, które z czasem się pogłębiają..

Leczenie operacyjne polega na korekcji stawu międzypaliczkowego czasami z korektą scięgien.

 

Palec butonierkowy – bunioniette

Piąty palec ulega odchyleniu w stronę palców, a piąta kość śródstopia w kierunku bocznym. Często dolegliwości tej towarzyszy paluch koślawy. Bolesne schorzenie stopy z tworzeniem się przewlekłych stanów zapalnych, modzeli i nadmiernym rogowaceniem skóry. Leczenie operacyjne polega na korekcie deformacji za pomocą osteotomii piątej kości śródstopia.

Dolegliwości bólowe można zmniejszyć doborem odpowiednio szerokiego obuwia, które pacjent nosi zarówno przed jak i po zabiegu operacyjnym. Należy dbać o higienę stóp, zwłaszcza systematycznie usuwać modzele, co pozwala na zmniejszenie dolegliwości bólowych.

 

Z uwagi na specyfikę zabiegów nie zostały one opisane szczegółowo. Każdy pacjent traktowany jest indywidualnie w związku z czym metoda leczenia omawiana jest podczas konsultacji lekarskich.

 

ZABIEGI POWIĄZANE

∞ Leczenie halluxów

∞ Usuwanie blizn laserem

∞ Operacje wad wrodzonych stóp

Umów się na konsultację!

Rezerwacja terminu