Operacje wad wrodzonych stóp (dorośli, dzieci)

FILOZOFIA

Stopa egipska, grecka czy rzymska… Ważne, żeby była sprawna.

 

Opisy zabiegów

Wady wrodzone leczone są operacyjnie. Sposób leczenia zależy od zespołu przyczyn, które wywołały chorobę, miejsca i stopnia deformacji. W trakcie operacji odtwarzany jest prawidłowy kształt stopy. Przebieg zabiegu i wykonane w jego trakcie czynności zależą od wcześniej przyjętej techniki postępowania w danym przypadku. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie, które umożliwiają przygotowanie wirtualnych planów pomocowych.

Dowiedz się więcej

Przed wyznaczeniem daty operacji:

∞ przeprowadzany jest szczegółowy wywiad z pacjentem, w przypadku dziecka z  jego rodzicami,

∞ oceniana jest siła mięśni,

∞ zakres ruchu.

 

Specjalizujemy się w:

Ortopedii stopy płaskiej

Ze skłonnością do płaskostopia można się urodzić. Może to być również wada nabyta, której można zapobiegać wykonując ćwiczenia wzmacniające mięśnie i wiązadła stopy.

Prawidłowe ustawienie stopy można korygować przez specjalne wkładki do butów. U dzieci zabiegi te pozwalają na cofnięcie zmian. Jednak u dorosłych należy wyleczyć przyczynę płaskostopia.

Jest to niezbędne, gdyż z biegiem czasu, płaskostopie może doprowadzić do bólu, męczliwości w czasie chodzenia, zapaleń stawów i więzadeł, a nawet do deformacji innych części stopy,

np. palców. W takich sytuacjach, jedyną formą wyleczenia staje się zabieg operacyjny.

 

Zabieg operacyjny:

Łagodniejsze postacie płaskostopia – chirurg naprawia uszkodzone tkanki miękkie (torebkę stawową, ścięgna).

Skomplikowane postacie schorzenia wymagają naprawy tkanki kostnej co wiąże się z dużo większym polem zabiegowym, z długim czasem gojenia i rehabilitacją.

Jeżeli oprócz deformacji stopy doszło do wspomnianego zniekształcenia palców lub palucha, chirurg może podjąć decyzję o konieczności ich  korekcji podczas wykonywanego zabiegu.

 

Ortopedii stopy końskiej i końsko-szpotawej

Kluczem do sukcesu jest przeprowadzenie dokładnej diagnostyki, analizy anatomicznej i funkcjonalnej stopy, ale również dużego doświadczenia od lekarza opiekującego się pacjentem.
Pierwszy etap to ocena stanu faktycznego stopy:

– w obciążeniu,

– jej zakres ruchu biernego, bilans mięśniowy oraz analiza chodu.

 

W następstwie tego ustalany zostaje program rehabilitacji przedoperacyjnej której celem jest uzyskanie dobrego zakresu ruchu biernego i stabilizacji dynamicznej. Kolejny krok to wirtualne ustalenie planu rekonstrukcji stopy.

 

Plan zabiegu:

∞ korekcja deformacji pierwotnej poprzez artrodezę,

∞ korekcja aparatu torebkowo-więzadłowego w celu prawidłowej kompensacji w sąsiednich stawach,

∞ przeniesienie, wydłużenie przyczepu mięśni w celu poprawy bilansu mięśniowego.

Leczenie ma charakter kompleksowy, bo tylko taki przynosi wymierne efekty. Po leczeniu operacyjnym zalecana jest rehabilitacja w celu odzyskania prawidłowej funkcji stopy w nowych warunkach.

 

Ortopedia stóp porażennych

W stopach porażennych na początku oceniane jest zaburzenie bilansu mięśniowego, kompensacja ruchu a na samym końcu wtórne zmiany w kościach i stawach. Badanie kliniczne ocenia siłę mięśni, spastyczności, zakres ruchu biernego. Dodatkowo obserwowany jest chód pacjenta. Następnie wirtualnie ustalana zostaje taktyka operacyjną która jest zazwyczaj dwustopniowa:

1-wszy etap – poprawa bilansu mięśniowego,

2-gi etap – korekcja deformacji kostno-stawowej.

Po zabiegu stopa jest stabilizowana w opatrunku gipsowym, następnie w żywicowym do obciążania i rehabilitacji. Rehabilitacja jest zwykle wieloetapowa i trwa wiele miesięcy.

Stopy porażenne przed i po operacji z reguły wymagają zaopatrzenia ortopedycznego.

 

ZABIEGI POWIĄZANE

∞ Skracanie palców stopy

∞ Leczenie halluxów

∞ Badania genetyczne

Umów się na konsultację!

Rezerwacja terminu