Stopy koślawe

stopy koślaweStopy to jedne z najważniejszych części ludzkiego ciała, umożliwiające poruszanie się. Dlatego też trzeba utrzymywać je w dobrym stanie, aby przez całe swoje życie móc przemieszczać się samodzielnie bez pomocy innych albo bez pomocy specjalistycznych urządzeń. Jednym ze schorzeń stóp jest, które bardzo utrudnia swobodne poruszanie się jest stopa koślawa. Objawy po których rozpoznaje się stopy koślawe to przede wszystkim ustawienie pięty na zewnątrz. W najcięższych przypadkach wewnętrzny brzeg stopy dotyka podłoża. Osoba, której dokucza to schorzenie, odczuwa kurcze w łydkach, szybkie męczenie się stóp a czasami także bóle łydek.

Przyczyny koślawości stóp

Przyczyną powstawania stóp koślawych są słabe mięśnie, odpowiedzialne za unoszenie wewnętrznej części stopy. Drugi powód to słabe więzadła, nieodpowiednio stabilizujące sklepienie stopy.

Leczenie stóp koślawych

W lekkich przypadkach stosuje się leczenie, polegające na stosowaniu gimnastyki korekcyjnej i noszeniu specjalnych wkładek ortopedycznych. W ciężkich przypadkach koniecznością jest stosowanie leczenia operacyjnego. W pierwszym etapie przeprowadza się dokładną diagnostykę stopy i jej analizę anatomiczną, na podstawie których określa się plan leczenia operacyjnego i program rehabilitacji. Leczenie operacyjne zazwyczaj polega na zastosowaniu artrodezy w celu korekcji deformacji pierwotnej a następnie na zastosowaniu korekty aparatu torebkowo-więzadłowego. W ostatnim etapie operacji stosuje się wydłużenie przyczepu mięśni, co ma za zadanie poprawienie bilansu mięśniowego.

Może Cię zainteresować: