Stopa płaska (płaskostopie)

stopa płaskaStopy są jednymi z najbardziej zapracowanych części ludzkiego ciała. To dzięki nim człowiek może chodzić, biegać i stać. Stopy stworzone są jednakże do dźwigania określonego ciężaru. Kiedy ciężar ciała jest zbyt wielki, zaczynają się problemy. Tak właśnie powstaje schorzenie znane jako stopa płaska. Jego powodem jest nieproporcjonalnie wielka waga ciała, która znacznie przewyższa wytrzymałość aparatu mięśniowo-więzadłowego kończyn dolnych. Powoduje to znaczne skrzywienie stopy, przez co bardzo duża powierzchnia stopy kontaktuje się z podłożem.

Rodzaje stóp płaskich

Rozróżnia się różne rodzaje płaskostopia. Pierwszy to stopa płaska statyczna. Zalicza się tu wady takie jak stopa płaska, rozwojowa stopa płaska oraz stopa piętowo-koślawa. Drugi, znacznie cięższy rodzaj tego schorzenia to stopa patologiczna. Zalicza się tu stopy płaskie wrodzone, stopy płaskie neurogenne, koalicję kości stępu oraz wiotką stopę płaską z przykurczem ścięgna Achillesa. Schorzenie to występuje najczęściej u ludzi otyłych z uogólnioną wiotkością stawów. Obserwuje się je u piętnastu procent dorosłej populacji ale także u sporej grupy dzieci i większości niemowląt.

Diagnostyka i leczenie stopy płaskiej

Diagnostyka polega na badaniu klinicznym, w czasie którego stopę się obciąża ciężarem ciała i obserwuje jej kształt. Dodatkowo w bardziej zaawansowanych przypadkach stosuje się badania plantograficzne i radiologiczne. Leczenie operacyjne stosuje się zazwyczaj w przypadku stopy patologicznej. Stosowane metody to implantacja bloczka w zatokę stępu, oteotomia w obrębie stopy i atrodeza.

 

Może Cię zainteresować: