Staw barkowy – artroskopia barku

artroskopia barkuRęce pozwalają człowiekowi wykonywać tysiące codziennych czynności. Wielkie znaczenie w ich odpowiednim poruszaniu się ma staw barkowy. Odpowiada on za największy zakres ruchu kończyn górnych. Staw barkowy składa się ze stawu ramienno łopatkowego, barkowo obojczykowego, łopatkowo żebrowego, mostkowo obojczykowego oraz z przestrzeni podbarkowej. Pojawienie się ostrego bólu w stawie powoduje znaczne ograniczenie ruchu, a co za tym idzie wszelakiej działalności człowieka. Czasami uniemożliwia to wykonywanie pracy.

Przyczyny zwyrodnienia stawu barkowego

Chory staw barkowy powoduje uczucie bólu w ruchu albo w ruchu i w spoczynku. Istnieje bardzo wiele powodów, które mogą taki stan wywołać. Mogą to być urazy (na przykład urazowe zwichnięcie stawu barkowo obojczykowego lub złamanie guzka większej kości ramiennej), albo takie dolegliwości jak niestabilność stawu barkowego, bark zamrożony, zespół stożka rotatorów, zwapnienie stawu, uszkodzenie SLAP, niestabilność głowy długiej mięśnia dwugłowego oraz związane ze starością zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego (powodują uszkodzenie tkanek we wnętrzu stawu).

Zabieg artroskopii barku

Najczęściej stosowaną obecnie i zdecydowanie najlepszą metodą leczenia jest artroskopia stawu barkowego. Wykonuje się ją stosując specjalistyczny wyciąg pneumatyczny, który pozwala na utrzymywanie kończyn w dowolnej pozycji, co bardzo ułatwia badanie. Badanie polega na nacięciu stawu i wprowadzeniu do niego mini kamery oraz roztworu soli fizjologicznej, ułatwiającego obserwację wnętrza stawu. W ten sam sposób odbywa się zabieg. Przez nacięcia lekarz wprowadza do stawu mini narzędzia – instrumenty chirurgiczne, którymi chirurg dokonuje usunięcia tkanek dotkniętych zmianami patologicznymi oraz przeprowadzania głównego zabiegu. Zabiegi artroskopii barku wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zaraz po zabiegu, który trwa do godziny czasu, pacjent może udać się do domu.

Cena: 6000 zł – 10000 zł – rekonstrukcja barku

Może Cię zainteresować: