Melasma

Laser Spectra do usuwania melasma

Nieestetyczne brązowe plamy na skórze, pojawiające się najczęściej u kobiet po 30. roku życia, jeszcze do niedawna uważane były za bardzo trudne do usunięcia – i dlatego też nieczęsto decydowano się na zabiegi usuwania melasmy. Jak się okazuje, zupełnie niesłusznie. Dziś melasma (nazywana też melazmą, ostudą lub chloasmą) może być z powodzeniem usuwana za pomocą metod dużo skuteczniejszych niż stosowanie kosmetyków do wybielania plam skórnych. Coraz skuteczniejsze są peelingi chemiczne, ale najlepsze efekty można uzyskać przy pomocy lasera – ostatnimi czasy najlepszego narzędzia do usuwania melasmy.

Czym jest melasma i skąd się bierze?

Melasma jest zaburzeniem barwnikowym skóry i ma charakter wyłącznie nabyty. Nieregularne ciemne plamy na twarzy lub dłoniach nie stanowią zagrożenia dla zdrowia kobiety, ale stanowią poważny problem estetyczny, dlatego są coraz częściej usuwane w gabinetach medycyny estetycznej. Tym bardziej, że metody walki z melasmą są coraz skuteczniejsze. Co zatem powoduje powstawanie melasmy?

Przebarwienia na skórze wywoływane są przez nadmierną produkcję melaniny, chroniącej skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Na powstawanie przebarwień wpływa też nierównomierna dystrybucja melaniny na powierzchni skóry narażonej na działanie słońca. W większości przypadków jest to związane z gwałtownymi zmianami hormonalnymi – i dlatego właśnie melasma dotyka z reguły kobiety w ciąży oraz kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną. Najbardziej narażoną na wystąpienie melasmy grupą są kobiety, które ukończyły 30. rok życia.

Jak leczy się melasmę?Melasma - usuwanie przebarwień

Brązowe przebarwienia na skórze można wywabiać za pomocą rozmaitych metod. Domowe sposoby to m.in. naturalne kosmetyki zawierające wyciąg z ogórka lub syntetyczne kosmetyki bogate w pochodne witaminy A. Gabinety kosmetyczne często oferują też peelingi polegające na złuszczaniu dotkniętego melasmą naskórka. Niestety, wywabianie brązowych plam z powierzchni skóry to zabieg długotrwały i rzadko zakończony pełnym sukcesem.

melasma

Dlatego też za skuteczniejsze metody leczenia melasmy uważa się zabiegi chemiczne lub mechaniczne. O ile jednak peelingi chemiczne z wykorzystaniem kwasu azelainowego dają dość dobre efekty wyłącznie w przypadku przebarwień naskórka, o tyle melasma dermalna występująca w skórze właściwej może być skutecznie leczona tylko przy wykorzystaniu światła laserowego.

Laserowe leczenie melasmyOstuda

Do laserowego wywabiania brązowych przebarwień na skórze stosowany jest specjalnie dobrany laser Spectra o długości fali 1064 nm. Tego typu laser jest przestrajany na drugą harmoniczną o długości fali 532 nm. Wielokrotne przejścia (zwane multi-pass) oraz niska gęstość energii pozwalają na skuteczne usuwanie pigmentu z tkanek skóry dotkniętych melasmą. I dlatego właśnie laserowe usuwanie melasmy jest w tej chwili uważane za najskuteczniejszą z dostępnych metod leczenia schorzenia.

Warto zatem zdecydować się na laserowe leczenie melasmy, gdyż efekty, jakie ono przynosi są lepsze niż kiedykolwiek wcześniej!

Może Cię zainteresować: