Antykoncepcja długoterminowa – implanty antykoncepcyjne

Ostatnimi czasy rosnącą popularnością cieszą się innowacyjne metody antykoncepcyjne działające długoterminowo, których skuteczność decyduje o tym, iż są one doskonałą alternatywą dla plastrów i pigułek. Aplikowane są różnego typu środki antykoncepcyjne: od iniekcji długoterminowego zastrzyku domięśniowego, poprzez wkładki wewnątrzmaciczne, aż po implanty antykoncepcyjne. Wszystkie te metody łączy bardzo wysoka efektywność, zminimalizowanie ryzyka występowania skutków ubocznych oraz brak konieczności częstego przyjmowania środka antykoncepcyjnego, jak ma to miejsce np. w przypadku tabletek. Znakomite wyniki w zapobieganiu niechcianej ciąży (od 99 do 99,8% skuteczności) sprawiają, że coraz więcej kobiet decyduje się na antykoncepcję długoterminową. Zwłaszcza, że może być ona stosowana u kobiet w każdym wieku.

Według badań Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego jeszcze do niedawna najwyższą skuteczność odnotowywały takie metody jak domięśniowy zastrzyk długodziałający oraz wewnątrzmaciczny system hormonalny. Pierwszy z nich oznacza iniekcję hormonu powstrzymującego owulację i rozwój błony śluzowej macicy przy jednoczesnym zmniejszeniu przenikalności śluzu szyjkowego przez plemniki. Wewnątrzmaciczny system hormonalny to wkładka w kształcie litery T, która uwalnia podobnie działający hormon przez okres od 3 do 5 lat. Zastrzyk natomiast należy ponawiać raz na cztery miesiące. Antykoncepcja długoterminowa reprezentowana jest również przez podobnie zbudowane (w kształcie litery T) wkładki miedziane. Uwalniane z nich jony miedzi mają działanie plemnikobójcze, a skuteczność antykoncepcji podnosi jednoczesne zagęszczanie śluzu szyjkowego oraz wywoływanie w nim obecności białych krwinek. Skuteczność tej metody ocenia się na 99,4 %, wkładkę zakłada się na min. 3 lata.

implanty antykoncepcyjne

Od niedawna wachlarz dostępnych metod antykoncepcyjnych poszerzył się o rewelacyjnie działające implanty antykoncepcyjne, znajdujące się również w ofercie AGklinik. Od wkładek wewnątrzmacicznych różnią się one przede wszystkim tym, że są umieszczane pod skórą, w wewnętrznej części ramienia. Implant stanowi niewielki, elastyczny pręcik o długości 4 cm i szerokości 2 mm. Można go będzie wyczuć palcami, by sprawdzić, czy prawidłowo działa i znajduje się na swoim miejscu, ale jednocześnie jest on całkowicie niewidoczny. Implant uwalnia progestagen, dzięki czemu skutecznie zapobiega ciąży, nie wywołując jednocześnie skutków ubocznych typowych przy stosowaniu tabletek (które uwalniają również estrogeny). Zazwyczaj implanty antykoncepcyjne działają przez ok. 3 lata, choć można je zakładać również na dłuższe i krótsze okresy (od 6 miesięcy do 5 lat). Skuteczność implantu określana jest na ok. 99,5%.

Wszystkie metody antykoncepcji długoterminowej charakteryzują się wyższą bądź zdecydowanie wyższą skutecznością od metod doraźnych (prezerwatyw, globulek) i stosowanych cyklicznie (tabletek i plastrów). Implanty i wkładki wiążą się również ze zdecydowanie mniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych niż ma to miejsce w przypadku plastrów i pigułek. Warto też wiedzieć, że implanty antykoncepcyjne szczególnie zalecane są tym kobietom, które z przyczyn zdrowotnych nie mogą przyjmować pigułek lub plastrów, są też stosowane w okresie karmienia piersią, gdyż progestagen nie ma żadnego wpływu na mleko matki.

Antykoncepcja długoterminowa zyskuje uznanie kobiet w każdym wieku. Może być stosowana zarówno przez młode kobiety, które jeszcze nie urodziły pierwszego dziecka, a także przez pacjentki, które ukończyły 35. rok życia. Dostępny od niedawna w AGklinik zabieg wszczepienia implantu antykoncepcyjnego to z pewnością metoda równie skuteczna, jak i wygodna – po jego przeprowadzeniu można całkowicie zapomnieć o implancie, a jego działanie utrzyma się permanentnie na najwyższym poziomie. Zabieg jest bezbolesny, trwa krótko i nie wymaga od pacjentki przygotowań. A co najważniejsze, pozwala na uniknięcie zdecydowanej większości wszystkich ewentualnych skutków ubocznych charakterystycznych dla tabletek antykoncepcyjnych. I nie trzeba pamiętać o przyjmowaniu o stałej porze pigułki.

 

Może Cię zainteresować: