Zabiegi chirurgii bariatrycznej

FILOZOFIA

Nie pomaga żadna dieta, ćwiczenia fizyczne, a jeśli już to efekt jo-jo jest najlepszym przyjacielem. Pozostaje ingerencja chirurgiczna.

 

Opisy zabiegów

Chirurgia bariatryczna jest najbardziej skuteczną metodą leczenia skrajnej otyłości ale jednocześnie ostatnią pomocą dla osób zmagających się z tym problemem.

Chirurgiczne leczenie otyłości powinno być poprzedzone leczeniem zachowawczym z wykorzystaniem diety, farmakoterapii oraz ćwiczeń fizycznych. Dopiero w sytuacji kiedy wspomniane formy nie przynoszą wymiernych efektów można przystąpić do zabiegów chirurgicznych.

Przed wprowadzeniem w życie radykalnych metod, pacjent odbywa rozmowę z lekarzem/psychologiem, który ocenia gotowość do radykalnych zmian w sposobie życia. Następstwem rozwiązań chirurgicznych są wyzwania w zakresie ograniczenia spożywanego jedzenia, a także bezwzględnego przestrzegania zaleceń lekarskich po wykonanym zabiegu.

Dowiedz się więcej

Typy zabiegów bariatrycznych:

 

∞ metody restrykcyjne,

∞ metody zmniejszające wchłanianie spożytego pokarmu (zmniejszenie żołądka),

∞ kombinacje obu metod (pomost omijający żołądek, stymulacja elektryczna żołądka).

W nowoczesnej chirurgii bariatrycznej najczęściej wykonywane operacje to zmniejszenie żołądka, co skutkuje zmniejszeniem apetytu dzięki pojawieniu się uczucia sytości już po spożyciu niewielkiej ilości pokarmu.   Znaczny spadek masy ciała zauważalny jest już od pierwszych dni po zabiegu. Pacjent odzyskuje formę, dobre samopoczucie i sprawność.

 

Rodzaje operacji bariatrycznych:

∞ przezprzełykowe zmniejszanie żołądka przy pomocy gastroskopu (aparatu służącego do badania przewodu pokarmowego) – zabieg polega na wprowadzeniu przez usta i przełyk do żołądka pacjenta gastroskopu. Urządzenie wyposażone jest w specjalną końcówkę umożliwiającą –bezpieczne wprowadzenie przez usta pacjenta do żołądka chirurgiczną igłę i nić. Lekarz zszywa ściany żołądka prostym ściegiem chirurgicznym. Objętość żołądka zmniejsza się nawet do 70 procent. Zabieg trwa około godziny . Jest to metoda bardzo bezpieczna i odwracalna.

Wykonaliśmy w AGklinik wiele zabiegów przy pomocy gastroskopu. Bardzo polecamy go naszym pacjentom.

∞ By-pass żołądkowy – zakłada się go laparoskopowo. Operacja polega na wytworzeniu z górnej części żołądka niewielkiego zbiornika, który łączony jest z jelitem cienkim. Skutkuje to tym, że już niewielkie ilości pożywienia przynoszą uczucie sytości.

∞ Balon żołądkowy – do żołądka laparoskopowo wprowadzany jest silikonowy balonik, który zostaje wypełniony solą fizjologiczną. Balonik powoduje uczucie sytości, dzięki czemu pacjent zjada zdecydowanie mniejsze porcje. Balonik zostaje usunięty po 6 miesiącach.

∞ Opaska żołądkowa – na żołądek założona zostaje silikonowa opaska, która rozdziela narząd na dwie części. Pacjent zjada tylko tyle, ile mieści pierwsza część żołądka wydzielona opaską. Metoda wymaga specjalnej diety półpłynnej. Opaskę można zdjąć w dowolnym momencie.

∞ Mankietowa resekcja żołądka – wycięcie fragmentu żołądka tak, aby pozostało około 30% jego objętości. Pozostawiony fragment żołądka mieści ok. 150 ml pokarmu. Narząd przestaje wydzielać hormonu pobudzającego łaknienie. Ta metoda leczenia wymusza specjalną dietę. Do końca życia pacjent może zjadać tylko rozdrobnione pokarmy w niewielkich porcjach.

∞ Wyłączenie żółciowo-trzustkowe – najrzadziej przeprowadzana operacja. Polega na wycięciu 2/3 żołądka i podzieleniu jelita cienkiego na trzy części. Dwie części jelita łączą się z trzecią tworząc kształt litery „Y”. Pierwsza część wiedzie do żołądka i przez nią przechodzi trawiony pokarm. Druga zaś połączona jest z przewodami żółciowymi i służy do transportowania soków trawiennych. Trawienie następuje w trzeciej części jelita cienkiego. Metoda  ta niestety generuje wiele powikłań, dlatego na ogół wykonuje się ją, gdy pozostałe metody nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Z uwagi na fakt, że zabiegi z zakresu chirurgii bariatrycznej wykonuje się przy bardzo dużej otyłości, należy pamiętać, że w chwili osiągnięcia przez pacjenta zamierzonego efektu odchudzającego pojawią się problemy z nadmierną ilością skóry.

Zabiegi usuwające nadmiar skóry dobierane są indywidualnie podczas wizyt kontrolnych. W AGklinik można uzyskać kompleksową pomoc w tym zakresie. Doświadczenie naszych lekarzy i posiadany specjalistyczny sprzęt medyczny powodują, że można wybierać wśród wielu metod.

 

PO ZABIEGU:

∞ należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarskich.

 

ZABIEGI POWIĄZANE

∞ Brzuch – obwisłość skóry

∞ Uda – zbyt dużo skóry

∞ Pośladki – obwisłe

Umów się na konsultację!

Rezerwacja terminu