Suchość pochwy – leczenie

suchość pochwyWspółczesna medycyna estetyczna staje się coraz mniej inwazyjna. Dzięki nowym możliwościom technologicznym – przede wszystkim terapiom laserowym – można wykonywać wiele zabiegów, które w minimalnym stopniu ingerują w funkcjonowanie organizmu. Dużym powodzeniem cieszą się m.in. różnego rodzaju procedury ginekologiczne, dzięki którym pacjentki mogą szybko cieszyć się znaczną poprawą stanu narządów płciowych – laser wyróżnia się efektywnością m.in. w leczeniu suchości pochwy.

Na dolegliwości związane z pochwą skarży się coraz więcej kobiet – w różnym wieku. U jednych problemy pojawiają się po porodzie, u innych nasilają się z wiekiem, szczególnie w okresie menopauzalnym. Jedną z częstszych dysfunkcji jest suchość pochwy.

Co ciekawe – tego rodzaju schorzenia powodowane są nie tylko zmianami fizjologicznymi narządów płciowych, ale są również skutkiem stosowania różnych terapii, m.in. przyjmowania niektórych leków antydepresyjnych.

Jak więc widzimy – nie ma przesady w stwierdzeniu, że suchość w pochwie może się pojawić zarówno u kobiet młodszych, jak i starszych. Takie są też statystyki – według nich problem ten dotyczy już jednej na sześć kobiet.

Jak przeciwdziałać przykrym objawom tej dolegliwości, które mają negatywny wpływ na codzienny komfort życia i na jakość życia seksualnego?

Terapia laserowa

Sucha pochwa potrafi dać się we znaki z różnych powodów. Efekt to m.in. ciągle nawracające infekcje, częste podrażnienia, świąd i inne nieprzyjemne odczucia.

Zastosowanie lasera pozwala m.in. znacząco zwiększyć nawilżenie błony śluzowej i zregenerować pochwę, poprzez zwiększenie jej elastyczności. Leczenie suchości pochwy polega m.in. na poprawie wysokości śluzówki, dzięki czemu zwiększa się wydzielanie śluzu (co ma szczególne znaczenie dla kobiet po menopauzie).

Celem zastosowania tego rodzaju leczenia jest też uregulowanie poziomu pH pochwy. Laser sprawdza się idealnie jako narzędzie, dzięki któremu przywraca się także elastyczność ścianek pochwy i ich napięcie.

W czasie zabiegu dochodzi do stymulacji kolagenu w błonie śluzowej – pochwa zostaje w znacznym stopniu odnowiona – kolagen odpowiada m.in. za obkurczenie ścian i większą sprężystość. Wiązka laserowa wpływa również na produkcję glikogenu, od którego zależy stan nawilżenia pochwy.

Procedury zabiegowe

Zabieg wykonywany za pomocą lasera jest, jak już wyżej wspomniano, niemal nieinwazyjny, maksymalnie bezpieczny, bezbolesny i nie wymaga przechodzenia procesu rekonwalescencji.

Pacjentka zgłaszająca chęć skorzystania z zabiegu powinna przedstawić aktualne badania ginekologiczne, w tym wynik cytologii (maksymalnie z ostatnich sześciu miesięcy).

Sam zabieg trwa najwyżej kilkanaście minut. Jest bezbolesny – pacjentka odczuwa jedynie lekkie ciepło, pochodzące z lasera, który wprowadzany jest bezpośrednio do waginy (za pomocą specjalnej końcówki).

Dzięki temu laser działa bezpośrednio na ścianki pochwy. Są one ogrzewane, co powoduje obkurczenie się kolagenu. Tym samym zwiększa się elastyczność i napięcie błony śluzowej pochwy.

Zazwyczaj pożądane efekty terapeutyczne osiąga się już po wykonaniu jednego zabiegu, czasem konieczne jest powtórzenie go (co odbywa się w czasie od dwóch do czterech tygodni).

Jedyne skutki uboczne, jakie mogą się pojawić, to lekkie zaczerwienienie czy mała opuchlizna. Objawy te ustępują zazwyczaj maksymalnie po kilkunastu do kilkudziesięciu godzin po wykonaniu zabiegu.

Nie jest konieczna hospitalizacja. Można od razu wrócić do zwykłej aktywności. Należy jedynie powstrzymywać się od kontaktów seksualnych w ciągu siedmiu dni po zabiegu. Nie jest również wskazany większy wysiłek fizyczny i gorące kąpiele.

Jak każdy zabieg, nawet o tak niewielkiej skali inwazyjności, nie może być on wykonany zawsze. Przeciwwskazań nie jest jednak wiele.

Laser nie może być użyty, jeśli pacjentka ma zdiagnozowaną chorobę nowotworową. Nie jest możliwe wykonanie zabiegu w czasie ciąży. Krótkoterminowym przeciwwskazaniem są różne infekcje intymne, które najpierw należy wyleczyć. Zabieg nie jest wykonywany również podczas miesiączki.

Może Cię zainteresować: