Rak piersi – leczenie i rekonstrukcja piersi

rekonstrukcja piersiStatystyki pokazują, że nowotwory są dziś główną przyczyną zgonów kobiet poniżej 65 roku życia, a najbardziej powszechny wśród nich jest rak piersi. Zarówno diagnostyka tej choroby, jak i sposoby jej leczenia są stale rozwijane, a jednak liczba zgonów stale rośnie. Szacuje się, że w krajach rozwiniętych jedna na dwanaście kobiet zachoruje na raka piersi, dlatego tak dużą uwagę przykłada się do regularnych badań, które pozwalają na jak najwcześniejsze wykrycie zmiany. Podstawą jest tu mammografia, która pozwala na wykrycie zmiany mniejszej niż 5 mm, a także ocenę czy jest to guzek czy też inna zmiana.

W AGklinik oferujemy pełen zakres chirurgii onkologicznej piersi, która w wielu przypadkach przeprowadzona może zostać z zachowaniem piersi. Leczenie takie możliwe jest po przeprowadzeniu kompleksowych i dokładnych badań, a ma miejsce w przypadku początkowego stadium choroby. Wtedy usuwany jest sam guz wraz z niewielką ilością tkanki wokół, co stanowi dla piersi jedynie nieduży uszczerbek, a wycięcie zmian powiązane może być z przeszczepem skóry i plastyką. Zabiegiem uzupełniającym po takim zabiegu jest przeważnie radioterapia. Dodatkowo często przeprowadzane jest też wycięcie jednego lub wszystkich węzłów chłonnych. Trzeba jednak pamiętać, że leczenie zachowawcze nie sprawdza się w każdym przypadku, np. nie mogą poddać się mu kobiety w ciąży, a jeśli zmiana jest duża, wtedy zdecydowanie lepiej wybrać metodę bardziej inwazyjną. Pierś usunięta może zostać metodą prostą lub radykalną, czyli wraz z układem chłonnym pachy. W takim przypadku równie ważna co pomoc chirurgiczna jest pomoc psychologiczna, ponieważ zarówno sama kobieta, jak i jej najbliżsi muszą być przygotowani na czekającą ich zmianę.

Mastektomia jest zabiegiem dla kobiety trudnym, jednak zabiegi rekonstrukcyjne przynoszą dziś bardzo dobre rezultaty. Odtworzenie kształtu piersi, a także brodawki sprawiają, że kobieta dobrze czuje się nawet w strojach odsłaniających dekolt. Każda pacjentka powinna dobrze przemyśleć decyzję o rekonstrukcji piersi, po konsultacji z lekarzem. Najczęściej ma ona miejsce za pomocą wszczepienia implantu, który daje efekt najbardziej zbliżony do wyglądu drugiej piersi, a czasem też przeszczepu skóry wraz z tkanką tłuszczową i mięśniem pobranymi z innej części ciała pacjentki. Wybór metody rekonstrukcji zależy od ilości usuniętej tkanki piersi, stanu zdrowotnego tkanki, budowy ciała kobiety i jej stanu zdrowia, a także tego czy przeszła ona radioterapię. Po rekonstrukcji natomiast konieczne jest noszenie opatrunku i delikatne masaże skóry, a potem często zalecane jest używane specjalnej bielizny. Czasem zabieg ten przeprowadzony jest razem z operacją usunięcia piersi, a czasem po zagojeniu się skóry po radioterapii czy dopiero po roku lub nawet kilku latach po mastektomii.

Cena: od 1000 zł – Usunięcia łagodnych zmian piersi

Cena: od 1000 zł – Operacje zmian łagodnych

Cena: od 15000 zł – Leczenie oszczędzające lub amputacje z jednoczesną rekonstrukcją

Cena: od 8000 zł – Operacje radykalne

Może Cię zainteresować: