Chirurgia naczyniowa

Flebologia, Skleroterapia, Laserowe usuwanie żylaków

Flebologia

Wiele osób cierpi na problemy krążeniowe i nie zawsze zdaje sobie sprawę, że dolegliwości te mogą nie być po prostu defektem estetycznym, lecz chorobą. Ocenia się, że poszerzone naczynka na nogach u 50% osób mogą być związane z chorobą naczyń krwionośnych prowadzącą do żylaków i bardzo niebezpiecznej dla organizmu zakrzepicy. O chorobie żylakowej (przewlekłej niewydolności żylnej) mówimy, kiedy żyły są zmienione patologicznie na długich odcinkach obejmując niekiedy całą kończynę, gdy występują dolegliwości (bóle, kurcze, uczucie ciężkości, obrzęki) i stwierdza się zmiany skórne. Istnieją dwie zasadnicze grupy przyczynowe – jedne prowadzące do osłabienia ściany naczyniowej, a drugie do wzrostu ciśnienia krwi żylnej. Najczęściej, zwykle w różnym stopniu, występują obie grupy czynników.

Przyczyny powstawania żylaków

Skłonności dziedziczne są niewątpliwe. Ok. 70% chorych na żylaki potwierdza ich rodzinny charakter. Od dawna wiadomo, że charakter pracy zwiększa częstość występowania żylaków i choroby żylakowej. Praca w pozycji stojącej lub długotrwale siedząca ogranicza działanie pomp mięśniowych, co powoduje zwiększone zaleganie krwi w kończynach. Żylaki występują częściej u ludzi wykonujących ciężką pracę fizyczną, zwłaszcza związaną z krótkotrwałym, często powtarzalnym wysiłkiem fizycznym. Niska aktywność ruchowa, otyłość, sposób odpoczywania, siedzenie z „podwiniętymi kończynami” lub popularne „siedzenie na nodze” – to również czynniki utrudniające odpływ krwi z kończyn. Z otyłością związane jest stałe przeciążenie nóg i stóp w czasie chodzenia i stania, a także zwiększona objętość zalegającej krwi. Ciąża i poród. U kobiet rodzących po raz pierwszy żylaki stwierdzamy w ok. 20-25%, ale już u rodzących po raz trzeci 40-50%. Zmiany żylne mogą dotyczyć zarówno kończyn jak i okolic intymnych kobiety. Często mamy do czynienia z żylakami sromu, czy też żylakami odbytu lub żylakami pochwy. Zwykle leczenie nie jest skomplikowane – wystarcza sklerotyzacja.

laserowe leczenie żylaków

 

Wpływ czynników hormonalnych na częstość występowania żylaków potwierdza fakt 4-5 krotnie częstszego występowania żylaków u kobiet. Antykoncepcja hormonalna i substytucja hormonalna, np. w okresie przekwitania mogą zwiększać częstość występowania choroby żylakowej. Dlatego też, przed zastosowaniem preparatów hormonalnych należy poinformować lekarza o występowaniu żylaków i dolegliwości związanych z niewydolnością żylną, takich jak obrzęki wieczorne, kurcze i uczucie ciężkości nóg. Leczenie choroby żylakowej polega na usunięciu żylaków oraz przyczyn ich powstawania. Konieczna może być zmiana trybu życia i/lub postępowanie chirurgiczne prowadzące do zmniejszenia nadciśnienia panującego w układzie żył powierzchownych.

Bardzo istotnym elementem leczenia jest poprawa wyglądu kończyny (dobry wynik kosmetyczny), jednak nie może to ograniczać skuteczności leczenia.

Powodzenie zależy od zastosowania we właściwy sposób, optymalnej dla danego chorego i typu żylaków metody postępowania. Istnieje kilka sposobów leczenia choroby żylakowej. Metody radykalne (chirurgiczne), mniej radykalne (skleroterapia), terapia uciskowa (czynna i bierna) oraz farmakoterapia. Każdy ze sposobów ma określoną skuteczność, zalety, ograniczenia i niedogodności. Metody te powinny się uzupełniać.

Leczenie operacyjne chorób naczyniowych

żylaki

Klasyczne leczenie operacyjne polega na przecięciu ujścia żyły odpiszczelowej, usunięciu żylaków i przecięciu lub podwiązaniu niewydolnych żył przeszywających. Postępowanie chirurgiczne dąży do zmniejszenia inwazyjności. Metody wykorzystujące m.in. kriochirurgię (zamrażanie) lub polegające na usuwaniu „miejscowo” mniejszych żylaków (miniflebektomie) są obecnie stosowane przy jednodobowym lub kilkugodzinnym pobycie w szpitalu. Operacyjnie głównie usuwane są duże, tzw. „prawdziwe” żylaki, obejmujące główny pień żylny układu powierzchownego – żyłę odpiszczelową lub duże niewydolne żyły przeszywające.

Skleroterapia – zabiegi stosowane przy niewydolności żylnej

Nie wiadomo jak dawno spostrzeżono, że po przebytym zapaleniu żylaków zmniejszają się one lub nawet całkowicie „znikają” wskutek zarastania światła. Naturalnie powstał więc pomysł wywoływania „kontrolnego” zapalenia żylaków przez wstrzyknięcie do ich wnętrza różnego rodzaju środków działających miejscowo.

Jest to bardzo efektywna i mało inwazyjna metoda. W ten sposób usuwamy żylaki kosmetyczne tj. „pajączki” oraz żylaki o średnim i małym rozmiarze. Skleroterapia polega na podaniu do światła żyły środka obliterującego, który powoduje jej zamknięcie i znikanie. Zabieg poprzedzony jest badaniem USG lub Dopplera, które wykonuje się w celu oceny wydolności zastawek w ujściach żył odpiszczelowych. Wstrzyknięcie leku przeprowadzane jest za pomocą bardzo cienkich igieł insulinowych i są niemal bezbolesne. Po wstrzyknięciu żyła obkurcza się, a jej podrażniona ściana włóknieje, ustaje przepływ krwi i w czasie kilku dni do kilku tygodni żyła przestaje być widoczna. Zabieg skleroterapii wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa na ogół 20-30 minut. Po zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności. Konieczne jest chodzenie w opasce elastycznej zgodnie z zaleceniami lekarza. Uzyskanie dobrego wyniku wymaga często kilkukrotnych sesji wstrzyknięć.

Skleroterapia piankowa – najnowsza metoda piankowej obliteracji Tessariego

Stosowana w AGklinik metoda piankowej obliteracji Tessariego polega na wstrzyknięciu do żyły leku w postaci specjalnie spreparowanej pianki. Taka postać leku powoduje, że nie rozpływa się on w żyle i lepiej przylega do ścian naczyń działając tylko na wybrane żyły. Metodą tą można leczyć także większe żylaki. Piankowanie żył jest jedną z metod stosowanych przy chorobach niewydolności żylnej.

Laserowe usuwanie żylaków – chirurgia laserowa

Usuwanie żylaków laserem to krótki i bezbolesny zabieg, który pozwala na szybki powrót do codziennych zajęć. Dalsze zalety to świetne rezultaty zarówno medyczne jak i estetyczne (brak blizn) oraz minimalne odczuwanie bólu w okresie rekonwalescencji. Odpowiednie naświetlenie naczynia laserem, którego długość fali umożliwia bardzo niewielką penetrację skutecznie zamyka żyłę i to przy niewielkim zastosowaniu energii. Dzięki temu ryzyko przebicia naczynia oraz oparzenia skóry zostaje wyeliminowane.

Terapia uciskowa (kompresoterapia)

Opaska uciskowa i pończochy (rajstopy, podkolanówki) nie są alternatywą leczenia „radykalnego”. Główne ich zastosowanie to okres ciąży, połogu i karmienia u chorej z dużymi żylakami, konieczność odłożenia operacji, okresy po operacji żylaków i po leczeniu obliteracyjnym, a także stany przewlekłej niewydolności żylnej nie kwalifikującej się do leczenia operacyjnego. Żylaki w ciąży często mają podłoże genetyczne i występują u 40% kobiet. Zmniejszona aktywność fizyczna w trakcie ciąży przyczynia się do rozwoju choroby naczyń krwionośnych i co za tym idzie żylaków. W szczególności mogą one występować w okolicach pochwy, sromu, odbytu czy nóg. Bardzo ważne jest stosowanie zabiegów usunięcia żylaków lub pajączków jeszcze przed ciążą. Naczynka na skórze są pierwszym symptomem do pojawienia się żylaków.

Farmakoterapia w leczeniu żylaków

usuwanie żylaków

Wśród pacjentów oraz specjalistów spotykamy dwa przeciwstawne poglądy dotyczące farmakoterapii choroby żylakowej. Jeden bardzo sceptyczny, a drugi mówiący o korzystnym wpływie na przepływ żylny, szczególnie w mikrokrążeniu, licznych związków, zwłaszcza flawonoidów, a także pochodnych kasztanowca. Słuszne są oba. Żylaków i ich powikłań nie usunie żadna tabletka. Stosowanie flawonoidów ma ważne i istotne działanie wspomagające leczenie (jak i zapobiegawcze) wszystkich stanów zapalnych w układzie żylnym, w okresie pooperacyjnym, w obrzękach pourazowych, w stanach przewlekłych „poza” możliwością leczenia chirurgicznego, a zwłaszcza przy nasileniu przewlekłych dolegliwości, np. w okresie letnim. Flawonoidy, oddziaływując przede wszystkim na mikrokrążenie, poprawiają przepływ żylny, zmniejszają obrzęki i inne dolegliwości związane z chorobą żylakową (ból, kurcze mięśniowe, uczucie ciężkości nóg, dyskomfort).

Farmakoterapia ma także szerokie zastosowanie, kiedy leczenie chirurgiczne żylaków musi być odroczone lub nie może być w ogóle wykonane, np. z powodu ciężkich chorób współistniejących.

Skontaktuj się z nami:

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