Paluch koślawy (hallux valgus) – leczenie i operacja haluksów, cena

Co to są haluksy? Przyczyny i objawy

Rekonstrukcja stopy z paluchem koślawym Haluksy / halluxy – leczenie operacyjnehaluks

Paluch koślawy (potocznie haluksy / halluxy) i osteochondroza z przerostem dalszej nasady pierwszej kości śródstopia są skutkiem szpotawego ustawienia pierwszego promienia stopy w różnych jej deformacjach. Stąd charakterystyczne dla tego schorzenia boczne odchylenie palucha.

Zniekształcenia dużego palca stopy i związana z tym deformacja kości stopy to najczęściej schorzenie występujące u kobiet, ale nie tylko. Delikatniejsza konstrukcja mięśniowo-wiązadłowo-stawowa damskiej stopy oznacza częstsze niż u mężczyzn ryzyko powstania haluksów. A noszone przez panie obuwie na wysokich obcasach czy praca wykonywana na stojąco na pewno sprzyjają wystąpieniu halluxów. Paluch koślawy może z czasem pojawić się u osób ze znaczną nadwagą, płaskostopiem, reumatyzmem, prowadzących mało aktywny tryb życia. Schorzenie to często ma również podłoże genetyczne, w rodzinie ok. 60 – 88% pacjentów cierpiących z powodu haluksów, wystąpiły wcześniej przypadki koślawych paluchów.

Nieleczona choroba zwykle postępuje, pojawia się stan zapalny, dolegliwości bólowe, nierzadko poszerzeniu ulega przednia część stopy oraz mogą wystąpić m.in. takie zmiany jak: palce szponiaste i młotkowate, jak również zapalenie wysiękowe kaletki na wysokości stawu śródstopno – palcowego. Co ważne, deformację stopy przyspiesza także nieodpowiednie obuwie (czyli nie za ciasne i nie za wąskie), w tym buty na wysokich obcasach. Zignorowanie problemu halluxów może też doprowadzić do poważnych dolegliwości z chodzeniem.

hallux leczenie

Kiedy zastosować leczenie operacyjne haluksów ?

Leczenie haluxów można podzielić na zachowawcze i operacyjne. Od tego, jaki rodzaj terapii przepisze lekarz ortopeda zależy od stopnia zaawansowania choroby, dolegliwości, wieku pacjenta oraz wykonywanego przez niego zawodu. Do metod stosowanych w ramach leczenia zachowawczego należą: ćwiczenia korygujące, stosowanie wkładek ortopedycznych, żelowe osłony na bolące miejsca, separatory, fizykoterapia oraz farmakoterapia. Jeżeli leczenie zachowawcze jest niewystarczające, a stopień zniekształcenia stopy znaczny, wówczas niezbędna jest operacja haluksów.

Przed operacją haluksów analizujemy kształt stopy w obciążeniu oraz jej funkcję w trakcie chodu, następnie badamy zakres ruchu biernego stawów stopy i stawu skokowego w celu ustalenie giętkości stopy oraz oceniamy bilans mięśniowy. Badanie funkcjonalne uzupełniamy rentgenem stóp w obciążeniu, wykreślając osie ustawienia kości i stawów w obrębie stopy oraz ustalamy oś pierwszej kości śródstopia i jej korekcję, aby była zgodna z osią kości skokowej. W analizie komputerowej chodu określamy, które części stopy ulegają przeciążeniu. Po analizie poprawiamy wirtualnie kształt stopy i usuwamy koślawość palucha, rekonstrukcję przenosimy na salę operacyjną, podchodząc indywidualnie do każdej stopy z paluchem koślawym (haluksami).

haluksy

Rodzaj stosowanych operacji haluksów – operacja laserowa czy klasyczna?

Rodzaj stosowanych w leczeniu operacyjnym haluksów technik jest uzależniony od typu deformacji i zmian w obrębie całej stopy. Obecnie stosowane są: osteotomia (czyli przecięcie kości) Chevron, osteotomie klinowe i półkuliste, operacja metodą Scarf, Ludloff czy korekcja na tkankach miękkich. Osteotomię Chevron wykonuje się w obrębie głowy i kości śródstopia, choć nie stosuje się jej do wszystkich przypadków. Osteotomia klinowa i półkulista polega na wycięciu klina kostnego w obrębie kości, który albo całkowicie się usuwa, albo przemieszcza w inne miejsce. Metoda Scarf to inny rodzaj osteotomii, w ramach którego przecina się kość w kształcie litery „V” i zespala ją śrubami.

U pacjentów, którzy zostali poddani zabiegowi metodą Scarf , stosuje się pooperacyjne leczenie bezgipsowe. Bardzo szybko, bo w przeciągu 2 do 3 dób od operacji, mogą oni obciążać stopę, nosząc jednak specjalistyczne obuwie. Normalne obuwie mogą założyć po około 6 tygodniach rekonwalescencji. Zaletą leczenia operacyjnego jest jego wysoka skuteczność i długotrwałe rezultaty.

Wspomagająco u pacjentów, którzy zostali poddani operacji stosuje się zabiegi fizykoterapii, w tym m.in. krioterapię, laser czy pole magnetyczne, które przyspieszają gojenie ran i rekonwalescencję.

Cena brutto: 8610 zł

  • Skontaktuj się z nami:

  •  

    Tagi strony: haluksy operacja laserowa, leczenie haluksów laserem, paluch koślawy, leczenie operacyjne haluksów