Tantalus

System Tantalus polega na elektrycznej stymulacji żołądka i stanowi skuteczną metodę walki z otyłością i cukrzycą. Zabiegi wszczepienia systemu Tantalus oferuje tylko kilka szpitali na świecie, w tym AGklinik w Warszawie. Otyłość i często towarzysząca jej cukrzyca typu 2 są jednymi z poważniejszych chorób społeczeństw wysoko rozwiniętych. Nie leczone mogą doprowadzić do poważnych chorób układu krążenia, wątroby, nerek, a czasem nawet do niewydolności wielu narządów (niewydolność nerek, ślepota, amputacja kończyn).

Przeprowadzane w ostatnich latach badania, potwierdzają bardzo wysoką skuteczność w leczeniu otyłości i towarzyszącej jej cukrzycy poprzez stymulację żołądka. Celem takiej stymulacji jest zmniejszenie masy ciała i poprawa kontroli glikemii u chorych, bez mocno inwazyjnych operacji.

System Tantalus jest urządzeniem wielkości pudełka od zapałek. Lekarz umocowuje go metodą laparoskopową – bez konieczności przeprowadzania poważnych zabiegów chirurgicznych. W ściany żołądka chorego wszczepiane są trzy pary elektrod podłączonych do generatora impulsów elektrycznych, który umieszczony zostaje pod skórą. Generator rozpoznaje moment, spożycia posiłku i wytwarza impuls elektryczny. Pod jego wpływem zwiększa się ilość i siła skurczów żołądka, więc szybciej opróżnia się on z pokarmu. To ważne, bo u chorych na cukrzycę opróżnianie żołądka jest spowolnione, więc stale odczuwają przepełnienie, dokuczają im wzdęcia. Co ważne, impuls elektryczny poprzez nerw błędny dociera do mózgu i tam powstaje sygnał, informujący cały organizm o nasyceniu.

Wart podkreślenia jest fakt, iż system Tantalus nie wywołuje zaburzeń wchłaniania i jest bardzo bezpieczny, a co najważniejsze odwracalny – po zakończonym leczeniu aparat jest przez lekarza usuwany.

Nowy system to ogromna szansa dla osób otyłych i/lub cierpiących na cukrzycę typu 2. Niemal 75% chorych na cukrzycę z towarzyszącą jej otyłością, nie osiąga zaleconego poziomu glikemii mimo diety i leczenia farmakologicznego. Stąd pojawia się konieczność wprowadzenia chirurgicznych metod leczenia zmniejszających objętość przyjmowanych pokarmów lub ograniczaniu ich wchłaniania.